Na prázdninovém kalendáři odtrháváme poslední listy – čas dovolených se nezadržitelně chýlí ke svému konci a vy jste ještě neměli čas vzít si pár dní volna? S diagnózou NEMÁM ČAS nejste zdaleka jediní…
Psychologové však varují, že motor, který běží neustále, byť na volnoběh, se rychle opotřebovává. Pokud nechcete, aby se Váš motor brzy zadřel, odhoďte svůj pocit nenahraditelnosti, sežeňte last minute nebo sbalte stan, vypněte na pár dní mobil a vyrazte za odpočinkem. Váš byznys, za těch pár dnů bez Vás, nezkolabuje, zato zadřený „lidský motor“ se fakt dost špatně opravuje!!!
Pořádná dovolená je základ vašich dalších pracovních úspěchů. Nechejte tedy mobil s notebookem doma a relaxujte!
Dovolená znamená pro každého z nás zaslouženou odměnu po náročném roce, jehož velká část byla věnována právě práci. Ať už se vydáte na relaxační dovolenou k moři, nebo hledat dobrodružství do čisté přírody hor, oddych každopádně všichni potřebujete. Ale co když na dlouho očekávané volno není čas? Bohužel, s tímto problémem se v dnešní době setkává stále více podnikatelů. Kvůli nedostatku času a spoustě práce si ve strachu, že zrovna v těch dvou týdnech, kdy vytáhnete paty z firmy, udělají vaši zaměstnanci z práce holubník, nebo že vás během této chvilky dožene a dokonce i předežene konkurence, přestanete zase myslet na sebe a raději pracují i během dovolené.
Kupa práce sbalená na cesty
I když už si pro sebe nějaký ten čas na odpočinek „urvete“, může se stát, že si do dovolenkové destinace k plavkám a opalovacímu krému přibalíte také starosti s firmou. Pokud se Vám poté, co vystoupíte z letadla a zase zapnete svůj mobil stane, že objevíte deset nepřijatých hovorů a patnáct zpráv o tom, že je třeba vyřešit nějaký problém ve vašem podniku, vidina odpočinkové dovolené se vmžiku rozplyne jako pára nad hrncem. Výzkumy ukazují, že až 66 procent českých podnikatelů a manažerů jsou i během svého volna v kontaktu s prací. Podle průzkumu firmy Regus dokonce patnáct procent ze sta dotázaných podnikatelů na dovolené pracuje déle než tři hodiny denně. Zjištění, že dokonce i e-mailová schránka přetéká urgentními zprávami o dění ve firmě, na vás asi zapůsobí všelijak, jen ne relaxačně. V takovýchto případech si dovolenou zkrátka neužijete. Přestože si v dnešní době neumíme představit svůj život bez internetu, někdy bychom se zkrátka měli raději obejít bez wi-fi připojení.
Nohama stojíte v horkém písku na pláži, ale hlavou jste stále v práci
Pokud jste s vaší firmou jedno tělo, jedna duše, a ani slaná vůně vzduchu a šumění moře vás nedokáže přimět k odpočinku, někde je chyba. Pravděpodobně jste čistokrevný workoholik, a taková dovolená vás nejen nenabije novou energií, ale stane se pro vás ještě více stresující. Samotný pocit, že firma teď běží bez vás a vy na ni nemůžete pár dní přímo dohlížet, může být pro mnohé profesionály ubíjející. I když vás zaměstnanci a klienti neuhání, ale vy musíte mít stále veškeré podnikové dění pod kontrolou a tedy uháníte vy je, měli byste se na dovolenou předem připravit. Vezměte si raději rovnou delší dobu volna a udělejte si jakýsi přípravný pobyt doma. Stačí pár dní, na které si nebudete nic plánovat a budete si třeba jen balit věci. Když se dokážete pořádně uvolnit ještě v domácím prostředí, pobyt v zahraničí už pro vás nebude tak velkým šokem. Po návratu si také přiberte alespoň jeden či dva dny volna navíc, které se vám budou hodit pro aklimatizaci v domácím prostředí. Posledních pár dní dovolené si tak užijete ve větším klidu a pohodě.
Co když to bude šlapat i beze mě…
Užít si volna na sto procent bývá často problém. Ještě větší problém ale může nastat i na straně zaměstnanců, když si vybírají dovolenou jen po třech nebo čtyřech dnech. Často se totiž obávají, že kdyby si vzali volno třeba na dva týdny vkuse, mohl by zaměstnavatel usoudit, že se bez pracovníka vlastně ve firmě obejde. V drtivé většině případů jde ale jen o subjektivní pocit, který ale bohužel rozhodnutí o výběru dovolené ovlivní.
Jak to všechno může dopadnout
Ať už jste podnikatel, kterého jeho práce pronásleduje i za státní hranice, workoholik, nebo zaměstnanec, který se obává vyčerpat více dní dovolené vkuse, dávejte si pozor, aby vám nedostatek odpočinku jednoho dne nepřerostl přes hlavu. „Když motor stále přede, dříve se opotřebuje,“ varuje psycholožka Zdeňka Židková. Nejen že nedostatečný přísun odpočinku a stálý stres způsobí pocit únavy, vyčerpání, nechuti v práci pokračovat, ale můžete tak snadněji podlehnou syndromu vyhoření. Navíc časem ztratíte schopnost se dívat na problémy firmy s odstupem a nadhledem a může se stát, že vše začnete řešit s robotickým přístupem bez špetky kreativity.
Co s tím?
Stoprocentně účinnou prevencí, jak si užít dovolenou, je nechat notebook doma a v telefonu vypnout mobilní data. Jakékoliv pokušení kontrolovat e-maily tak bude neškodné. Vybírejte si ubytování bez wi-fi připojení, nebo rovnou vyrazte někam, kde není signál. Než odjedete, snažte si vyřídit všechny resty a vyřešit co nejvíce problémů, abyste mohli práci opustit s čistým štítem. Vezměte si pár dní volna před a nejlépe i po dovolené, které vám pomohou přizpůsobit se změnám prostředí. A když už se vaše dovolená blíží ke konci, naplánujte si nějakou další příjemnou aktivitu, na kterou se po návratu do práce budete moci těšit a bude pro vás stále se přibližujícím lákavým světýlkem ve tmě.