Dáša byla kdysi dáma při těle, což ji jednoho krásného dne přivedlo do výživové poradny NATURHOUSE v Opavě.
Změny chtivá Dáša však tehdy (před třemi lety) neměla ani tušení, jak velká změna ji čeká – nejen fyzická, ale také profesní… Před nějakou dobou speciálně pro Vás Dagmar Mertová sepsala vlastní zpověď „Jak Dáša k podnikání přišla“. Celý příběh si můžete přečíst ZDE.
Poté, co v poradně NATURHOUSE Dáša nechala celých 30 kilo vlastní váhy, rozhodla se vztah ještě prohloubit a pustila se s hubnoucí franšízou „na další společnou cestu“ – tentokráte však jinou než hubnoucí. Letos v únoru totiž slavnostně otevřela svou vlastní NATURHOUSE výživovou poradnu v Krnově, kde sama rozdává cenné rady i ověřené fígle, jak trvale zhubnout. A že změna životního stylu skutečně jde ruku v ruce s výživovou poradnou NATURHOUSE, toho je Dáša živoucím důkazem.
[quote]„V mé poradně visí plakát, kde jsem dala všanc své míry a váhu a ukázala jsem, jak jsem vypadala před zhubnutím. A stále jej ukazuji jako příklad toho, že když se chce, opravdu to jde. Jsem taková chodící reklama na NATURHOUSE.“[/quote]
Paní Dášo, za poslední tři roky se Váš život dosti razantně změnil – zhubla jste vysněných třicet kilo, obměnila jste šatník a hlavně jste zapracovala na svém sebevědomí! Rozhodla jste se začít podnikat v oblasti poradenství ve změně životního stylu a k tomu všemu za Vámi pevně stojí manžel s rodinou, kteří Vás neskutečně podporují. Vypadá to, jako příběh sepsaný perem Rosamunde Pilscher. Jste po takovém životním přemetu spokojená? Jak se cítíte z pohledu ženy i z pohledu podnikatelky?
„Z pohledu ženy naprosto báječně, vždyť která z nás nestojí o pochvalu, o uznání, které nedělá dobře, když od svého okolí slyší, jak dobře vypadá! J Ale ono je to všechno opravu provázané. Celková změna životního stylu není jen o jídle a o tom, co máte na sobě, ale i o nastavení priorit ve všech oblastech života. Uvědomuji si, že každá, byť sebemenší změna v životě je důležitá. A já jsem to propojila s podnikáním. Můžu tím sama něco získat, ale zároveň povznést tento byznys na vyšší úroveň, protože vím, že skutečně funguje a má hmatatelné výsledky. Tyto výsledky se projevují nejen v podobě shozených kilogramů a zlepšení zdravotního stravu, ale vlastně dochází k celkové proměně klienta. Najednou si může začít kupovat oblečení v menších velikostech, dbát o sebe a roste sebevědomí. Je neskutečně krásné vidět postupnou proměnu „šedé myšky“ v labuť a vědět, že je to i díky Vám, Vaší podpoře, přístupu.“
Měla jste před zahájením podnikání nějaké obavy? Jak vidíte věci nyní, po osmiměsíčním provozu Vaší výživové poradny?
Obavy jsem měla z toho, že nenajdeme vhodné místo, že nebude dostatek financí, že klienti nepřijdou, že nebudu schopná zaplatit všechny poplatky, že to prostě nepoběží a my se jako rodina zadlužíme a nebudeme schopni splácet. Jsou to takové ty všeobecné obavy při rozjezdu každého podnikání, kde napřed musíte vložit nějakou investici, aby se mohl podnik rozjet. Pomohli i rodiče. Nyní, po více než půl roce, to vypadá, že se vše rozjelo dobře, finance se zvládají a počáteční obavy se rozpouštějí. Nicméně pořád mám na paměti, že je třeba mít rezervy pro případ, že by se vyskytly nějaké komplikace.
A vyskytly se Vám už nějaké komplikace, kdy jste si řekla, „ještě, že je mám“? Franchisingové motto konceptu totiž říká „Na podnikání s NATURHOUSE nejste nikdy sami“…
Největším oříškem pro mě bylo vybrat vhodnou asistentku, tedy zaměstnance. Neměla jsem s tím žádnou zkušenost. S franchisorem, panem Gondou a jeho pověřenými spolupracovníky, jsme naplánovali strategii, pomohli mi i při závěrečném kole výběrového řízení, nicméně stěžejní část ležela na mně. Zveřejnila jsem inzerát na různých portálech, hlavně i na úřadu práce, a protože bydlím v regionu s vysokou nezaměstnaností, zájemců bylo hodně. Vybrat tu pravou mě ale stálo hodně sil a energie. O to větší šok pak pro mě byl, když mi asistentka ve zkušební době dala ze dne na den výpověď. Musela jsem velmi rychle sehnat náhradu, ale do toho pořád naplno vést chod pobočky i v pozici výživové poradkyně. Bylo to velmi náročné období, ale během 14 dnů jsem měla náhradu. I zde mi bylo vedení NATURHOUSE nápomocno, když mi vyslali na pomoc zkušenou asistentku. Ta mi pak pomohla i s výběrem a zaučením nové pracovnice.
A tím mi nahráváte na další otázku. Franchisové podnikání skýtá mnohé výhody – z nichž jednu jste sama právě zmínila -, můžete nám o pozitivech franchisového partnerství povědět více? Podnikáte s franchisou NATURHOUSE první rok, což je jistě období nejnáročnější. V čem Vám byla franchisa přínosná, v čem Vám v začátcích pomohla?
Přínos byl jednoznačně v tom, že jsem hned od začátku od franchisora věděla, v jakých mantinelech se tento druh podnikání pohybuje, co si můžu a nemůžu dovolit. Je třeba vždy dodržet know-how dané značky, ale pak v rámci něj člověk může lehce popustit svou fantazii. Na druhou stranu se nic nemusí vymýšlet, systém a fungování je dáno a vše již šlape jaksi samo, jen je to potřeba vyladit podle daného regionu, možností, lokality, zaměstnanců, no a pak pochopitelně vlastní pílí a nasazením dojít k vytyčenému cíli.
Jak dlouho jste se vlastně na spuštění provozu připravovala?
Původní odhad byl tak dva měsíce, ale vše nakonec bylo jinak. Výběr místa, různá povolení, technická stránka a vybavení provozovny se protáhlo na čtyři měsíce. I tak si myslím, že je to doba poměrně přiměřená. V mezičase jsem si prošla školením výživové poradkyně a rozšiřováním svých znalostí.
Mohla byste subjektivně posoudit, v čem Vás tedy franchising v oblasti zdravého životního stylu a hubnutí posiluje a kde naopak třeba omezuje?
Posiluje mě to, že tento koncept opravdu funguje. Když vidím nadšení klientů a jejich spokojenost, pak jsem spokojená i já, protože vím, že se vrátí a že budou doporučovat. A to je moje představa do budoucna – mít klienty převážně na doporučení. A co mě omezuje? Když někdo hledá způsoby, jak to nejde. A obecně taky to, že starostí je více, protože to není jen o práci výživového poradce, ale je třeba se postarat i o věci kolem, tedy že to není jen práce od–do, ale v podstatě pořád.
Jak řídíte sama sebe, jste na sebe tvrdá?
Musím přiznat, že má předchozí práce mě naučila tomu, že co si člověk neudělá sám, to nemá. Takže se nechci na nikoho spoléhat a spoustu věcí si hlídám sama, což je ale velmi náročné nejen na čas, ale někdy to i docela vysiluje. Takže se postupně učím delegovat část svých povinností v rámci fungování pobočky na svou asistentku – pochopitelně tam, kde jsou její kompetence –, abych si to sama co nejvíce ulehčila. A jestli jsem na sebe tvrdá? Jak v čem. Nad mnoha věcmi přemýšlím, řeším je v sobě, snažím se najít nejvhodnější způsoby a možnosti, ale to mě paradoxně taky svazuje. Takže to chce víc disciplíny, abych z toho vždy vyšla s čistou hlavou a mohla každou noc dobře spát. Ale i to podle mě patří k běžnému podnikání.
Vrhla jste se na podnikání v oblasti hubnutí, kde Vámi odvedená práce má měřitelné a viditelné výsledky, to Vás musí naplňovat. Ale na druhou stranu práce s lidmi může být dosti náročná, drží Vás stále nadšení z práce?
Mít vlastní výživovou poradnu, kde mohu být sama nápomocna ostatním při dosažení jejich vysněné váhy, kde mohu alespoň něčím přispět k tomu, aby se lidé cítili dobře, více se usmívali, měli dobrou náladu – to vše mě nabíjí a pozitivně motivuje. Těším se na návštěvu těch klientů a klientek, se kterými probíráme nejen jejich váhu, ale hlavně jejich pozitivnější přístup k životu, radost a mnohdy i nadšení z nových receptů. Zní to banálně, ale když si navzájem třeba ukazujeme fotky, jak připravujeme různá jídla, jak je to baví a s chutí zkoušejí nové věci – to je úžasné. To pak odcházím domů s úsměvem na rtech. Je ale taky pravda, že se najdou i tací, kteří vidí ve všem jen problémy. To se přiznám, že mě vyčerpává, stojí mě to mnoho sil a energie, ale takových lidí je naštěstí málo.
Je vidět, že Vás práce skutečně baví, ale přece jen, jste v každodenním kontaktu s lidmi, vedete výživovou poradnu sama. To musí být bezesporu náročné, jak dobíjíte baterie?
Baterie dobíjím určitě s rodinou, kdy se s nimi snažím trávit co nejvíce času, ale to víte, mnohdy to nejde tak, jak bych si představovala. I na tom pracuji a učím se plánovat a řídit si svůj čas. Ale přiznávám, že někdy je pro změnu k nezaplacení chvilka klidu u obyčejného filmu, třeba u klasiky typu bondovek či bezstarostných komedií, se sklenicí vína a s manželem po svém boku…
Schází Vám něco ze „zaměstnaneckého života“?
Já jsem zažila ten typický zaměstnanecký život jen dva roky po vysoké škole, když jsem učila na střední škole. Ale jako čerstvý absolvent jsem byla plná nadšení a práci jsem se věnovala i doma, takže to v podstatě nemůžu počítat. Každopádně nyní vidím spíš jen výhody. Jsem svým vlastním pánem a vím, že když dám práci něco navíc, tak se taky budu mít lépe.
Co Vás na Vašem podnikání nejvíce baví?
Asi to, že svou vlastní zkušenost můžu předat dál a že vidím výsledky. Ale taky současně vnímám ekonomický aspekt. Myslím, že to je asi hlavní důvod každého podnikání – mít se lépe a dovolit si více věcí a mít zajištění do budoucna nebo pro případ, že by se stala nějaká nenadálá situace. Nikdo totiž neví, co mu život nachystá.
Můžete závěrem podpořit ty, kteří se chtějí vydat na podnikatelskou cestu?
No jasně, jděte do toho, je to příležitost pro každého. Je totiž strašně jednoduché sedět u piva v hospodě a nadávat na všechno a na všechny, ale sám nic neudělat. Každý se může mít lépe, ale zadarmo to není. Do podnikání se musí vložit víc než jen peníze – chuť, čas, sebezapření, obětavost, energie, ale hlavně touha něco změnit k lepšímu. Snad se podařilo i mně a nadále to vydrží. A když máte podporu rodiny, jde to mnohem snadněji.
Mohla byste jim něco vzkázat?
Snad jen jediné, ale to se budu opakovat – není nad vlastní zkušenost. U všeho totiž platí, že co člověk vyzkouší sám na sobě, to pak snadněji prodá. A já sama mám na základě své zkušenosti s NATURHOUSE větší sebevědomí a díky tomu se nebojím žádné životní výzvy.