Začít podnikat na vlastní pěst není jednoduché rozhodnutí. Kromě toho, že je často vlastní podnikání náročné, ne vždy dává podnikateli jistotu, že dosáhne požadovaných výsledků. Podobnými začátky plnými nejistoty si prošla také dnes velmi úspěšná podnikatelka Milena Mikezová. Ta se rozhodla pro podnikání na principu franšízingu, které je pro mnoho začínajících podnikatelů mnohem jednodušším začátkem než  samostatné podnikání. Díky UniCredit Bank nyní provozuje tři pobočky UniCredit Bank Expres v Turnově, Jičíně a Lysé nad Labem.

 

Milena Mikezová se o vznikajícím konceptu UniCredit Bank Expres dozvěděla přímo od svého bývalého kolegy. S podnikáním již nějaké zkušenosti z dřívějších let měla. Obchodní dovednosti musela totiž prokázat například jako majitelka cestovní agentury. Franšíza však, na rozdíl od vlastního podnikání, představuje pro podnikatele v mnoha ohledech výhodnější podmínky. Nenese s sebou tak výrazná rizika a k franšízantovi se dostává i potřebné know-how.

Podnikání s vlastním konceptem sice může zajistit rychlejší úspěch, ale u franšízignu je pravděpodobnost jeho dosažení obvykle vyšší. Navíc je franšízant pravidelně informován o všech podstatných událostech, jakými jsou třeba změny v zákonech. Při podnikání na vlastní pěst může podnikatel tuto informaci v záplavě povinností opominout. Navíc díky podpoře franšízora není potřeba vynakládat tak vysoké náklady jako v případě samostatného podnikání.

 

UniCredit Bank otevírá nové šance i začínajícím podnikatelům

 

Z podnikání formou franšízingu nemusí mít obavy ani začátečník. Milena Mikezová sice již nějaké zkušeností s podnikáním měla, chyběly jí však znalosti z oblasti bankovnictví a financí. Později ale na vlastní kůži zjistila, že její obavy byly zcela zbytečné. Do výběrového řízení se přihlásila před šesti lety a uspěla.

„Otevírala jsem jednu z prvních poboček u nás. Začátky cesty rozhodně nebyly nejjednodušší. Měla jsem doma malé miminko a syna, kterému byly čtyři roky. S tímto konceptem jsem navíc doposud neměla žádné zkušenosti. Kladných ekonomických výsledků jsem se dočkala už po roce a půl od otevření pobočky,“ vypráví Milena Mikezová. V té době už ale sama věděla, že udělala správné rozhodnutí. Proto se po dvou letech od otevření fungující pobočky v Turnově rozhodla otevřít také další v Jičíně a později i v Lysé nad Labem.

Před otevřením vlastní pobočky musela nejprve projít výběrovým řízením. To probíhá v několika etapách. Veškerá komunikace začíná přes e-mail nebo telefon. Obě strany tak vlastně zjistí, zda jsou pro sebe ideálními partnery a zda mají skutečně zájem o vzájemnou spolupráci. Následně je potřeba předložit obchodní plán a scénář pro provozování pobočky na rok dopředu.

 „Člověk se musí připravit na to, že by měl disponovat určitým finančním obnosem, který je nutno investovat jako depozitum. Zároveň se neobejde bez rezerv na zajištění chodu pobočky během prvních měsíců,“ upozorňuje Milena Mikezová. Pokud se ale všechny tyto podmínky podaří budoucímu podnikateli splnit, finálním krokem výběrového řízení je už jen podpis franšízové smlouvy.

Úspěšný franšízant má odhodlání, vytrvalost a odvahu

Celý koncept byl před šesti lety nový jak pro banku, tak pro Milenu Mikezovou. „Jen těžko bych se dostala tam, kde jsme teď, bez počáteční podpory UniCredit Bank. Díky zaškolení a pomoci s vybavením pobočky pro mě nebyly začátky tak náročné, jak jsem zprvu očekávala,“ vzpomíná. Franšízanti mají možnost denně komunikovat s regionálním manažerem, který jim poskytuje důležitou podporu.

Aby se franšízantovi v podnikání dařilo, měl by splňovat také některé zásadní povahové vlastnosti. „V prostředí podnikání je nutný nejen obchodní duch, ale také empatie a schopnost pracovat s lidmi. Budoucí podnikatel by si měl také zjistit co nejvíce informací o lokalitě, kde chce pobočku otevřít,“ vysvětluje Milena Mikezová, a dodává: „Nejdůležitější je ale odhodlání, vytrvalost a odvaha, která je potřeba hlavně v začátcích.“ „Základem dobře fungující pobočky je správný výběr zaměstnanců. Snažím se, aby ve všech pobočkách panovala příjemná a přátelská atmosféra. Důležitý je zájem a chuť pracovníků se dále rozvíjet, loajalita a schopnost zapojit se do práce v týmu,“ prozrazuje Milena Mikezová zásady pro úspěšný byznys. Od začátku podnikání získala mnoho cenných zkušeností, které ji například naučily, že i když se v podnikání zrovna nedaří, je třeba vytrvat.

„Pokud člověka jeho práce opravdu baví a má k ní kladný vztah, výsledky se brzy dostaví a možná vás dokonce překvapí,“ radí budoucím podnikatelům úspěšná franšízantka.

 


UniCredit Bank v budování franšízové sítě stále pokračuje, nabízí partnerství  dalším schopným manažerům.

 

Převezměte si do své péče některou z fungujících poboček UCB Expres!


 

 

Ptejte se na cokoliv, zástupci konceptu Vám rádi odpoví:

 

    Jméno

    E-mail

    Mobil (můžete uvést pro rychlejší komunikaci)

    Franchisa

    Doplňující informace