Michal Fojtík spojil kariéru a milovaného koníčka díky franšíze Extéria v roce 2014. Po osmileté pauze zapříčiněné ošklivou nehodou se Michal vrátil do sedla závodního motocyklu a vybudoval franšízovou pobočku firmy Extéria* ve Frýdku-Místku.

 PODNIKÁNÍ S EXTÉRIA MI DALO ŠANCI SE VRÁTIT DO MOTO SPORTU

*EXTÉRIA je jediným franšízovým konceptem zaměřeným na bezpečnost práce (BOZP) a požární ochranu firem v ČR. Extéria je také hlavním partnerem týmu závodníků na silničních motocyklech Extéria RACING.

.

FRANŠÍZA EXTÉRIA – podnikání v BOZP s nádechem adrenalinu

Exteria

Co přivedlo mladého severomoraváka k myšlence začít podnikat a proč se člověk, který miluje rychlé stroje, rozhodl pro poměrně paradoxní podnikatelskou disciplínu – podnikání zaměřené na bezpečnost?

.

Své začátky i aktuální dojmy z podnikání formou franšízingu nám prozradil v inspirativním rozhovoru tento sympatický dravý podnikatel – franšízant, dříč a obchodník s duší závodníka, Michal Fojtík.

Jak se dají zúročit návyky z profesionálního moto sportu ve franchisingu?

 

Pokud  naplno, poctivě a správně pracuji, hodně vydělám a vytvořím hodnoty, které přetrvají. Michal Fojtík, profesionální motocyklový závodník týmu Extéria Racing

Michale, jak dlouho již s franšízovým konceptem EXTÉRIA podnikáte?

Součástí firmy Extéria jsem již více než rok, měl jsem tehdy možnost odzkoušet si práci obchodníka i se členy svého týmu z minulého projektu. Na stole se pak objevila možnost spolupráce ve formě pilotní franšízy, čemuž jsme nemohli odolat. Být první bylo velice motivující a zavazující zároveň. Franšízu na našem území jsme rozjeli, jak nejdříve to šlo – což byl podzim 2014.

Co Vás k franšíze EXTÉRIA přivedlo? Prozradíte, co jste dělal, než jste se pustil do franchisingu? Proč jste se rozhodl změnit své pracovní působení?

Již více než deset let se pohybuji v obchodní sféře, většinou v přímém prodeji nebo přímém marketingu. Ať už to byla práce ve fitness nebo v přímém prodeji, vždy jsem se vypracoval ze spodní pozice až po pozici vedoucí či manažera. Stále to však bylo na bázi zaměstnaneckého nebo polo-zaměstnaneckého poměru. podnikání v BOZP a PO s franšízou extériaVzhledem k tomu, že má partnerka v Extérii působila už o rok déle na pozici obchodníka, měl jsem reálné informace o tom, co mohu očekávat a velice mne to zaujalo. Vzhledem k tomu, že má partnerka je dobrý parťák, jak v životě, tak v práci, nebylo na co čekat.

Můj život však není jen obchod, ale v rámci naší franšízy se věnujeme i sportu na mezinárodní úrovni a díky spolupráci s Extérií se mi povedlo vrátit se do sedla závodního motocyklu.

O tom nám povězte více, jakou spojitost má BOZP a závody motocyklů?

Stejně jako ve sportu, i v obchodě a podnikání si myslím, že by se mělo vše dělat na 100%. Už od malého kluka jsem miloval motorky a díky pár skvělým lidem, které jsem v životě potkal a díky mé rodině se mi povedlo začít závodit před deseti lety, bohužel pak v době, kdy to začalo vypadat nadějně, přišla nehoda. I to k našemu sportu patří, avšak mne odtáhla od závodů na dlouhých 8 let.

Během té doby jsem na sobě udělal hodně práce, hlavně v pracovní oblasti a díky výše zmíněnému přístupu na 100% jsem před rokem postavil na nohy projekt Extéria Racing. Na poměry ČR a SK velký tým, který má v současné době pět závodních pilotů v Alpe Adria Championship (jedná se o takové menší mistrovství Evropy s účastí i pilotů s historií v Moto GP nebo jiných vysokých soutěžích).

franchising Extéria Racing

Cíl jsme měli jednak  v tomto hlavně finančně náročném sportu pomoci jeden druhému a také samozřejmě dostat naše jména do povědomí veřejnosti. Totiž stejně jako v ostatních sportech, peníze jsou až na prvním místě a o kom se mluví, ten dokáže partnery k závodům přivést. Už teď můžeme s jistotou říci, že se projekt podařil a na příští rok máme mnoho zajímavých vizí, kam naše počínání posunout. Prioritu v naší franšíze má ale samozřejmě BOZP!

 

Když jste se rozhodoval, v čem budete podnikat, měl jste tedy jasno a chtěl jste rovnou začít podnikat v BOZP nebo jste spíše hledal podnikatelské příležitosti ve franchisingu?

Paradoxně ani jedno 🙂 Chtěl jsem zůstat v obchodě, měl jsem hodně jiných možností a nabídek, ale chtěl jsem si vybrat nejlepší produkt. Proto franšízing a Extéria – neboť je kombinací velice silného produktu a obchodu.

.

Jaké shledáváte výhody, případně nevýhody franšízového podnikání? Například v porovnání s předchozím zaměstnáním.

Osobně se vždy zaměřuji na výhody – menší riziko díky velkým zkušenostem franšízora, výhoda velkého jména bez obrovské vstupní investice a takhle bychom se mohli bavit ještě dlouho. Franšíza je však jistá záruka prosperity, i takto se na novou franšízu dívají banky a ostatní subjekty (automobilky, leasingové společnosti atd.), se kterými člověk ze začátku musí chtě nechtě jednat. Pro mě osobně je podstatné, aby franšízor a franšízant vydělávali společně a to zde funguje bezezbytku. Co je také velice důležité je motivace. Spolu s partnerkou máme jasný cíl – MASTER franšízu Extéria pro celé Slovensko! To je náš hnací motor.

Franšíza Extéria - podnikejte v BOZP pod známou franchisovou značkou

EXTÉRIA je unikátní franšíza na BOZP a PO, která nemá v ČR konkurenci. Vnímáte podnikání pod takovou franšízovou značkou jako snadné nebo snadnější, než v jiných konkurenčních oborech?

Každý nový velký hráč na trhu má obrovskou konkurenční výhodu. Extéria v oblasti BOZP změnila pravidla hry a vytvořila soutěž sama pro sebe. Každý ať už si sám řekne, jestli zná jiný obor, kde je možné přidat se ke konceptu, který zatím žádnou skutečnou konkurenci nemá. Ať si rozumíme – samozřejmě jiných firem v oblasti BOZP je hodně, avšak franšíza Extéria se vydala cestou vlastního produktu na míru, který v kombinaci s obchodní částí konceptu nemá obdoby.

.

Franšíza je svobodné podnikání, avšak pod známou značkou. Nabízí se otázka ohledně „kompromisů“ – přeci jen se jedná o vazbu dvou podnikatelských subjektů – vidíte ve franšízovém podnikání i nějaká úskalí? Je něco, s čím jste se musel, jako franšízant, naučit žít, smířit?

Jak už jsem řekl, oba dva subjekty v tomto vztahu mají zájem, aby ten druhý prosperoval. Pokud jsem dobrý manager, tak veškeré podmínky znám dopředu a počítám s nimi. Nemůže se mi pak stát, že by mé představy byly v jakémkoli rozporu s realitou.

 

Jakou získáváte podporu od franšízora, aby Vám Váš byznys dobře prosperoval?

S franšízorem jsme v pravidelném kontaktu, samozřejmě se nám dostává standartní marketingové podpory apod., jasné je i vzdělávání našich pracovníků – to jak v produktových záležitostech, tak hlavně v prodejních dovednostech. Já osobně jako největší podporu vidím právě náš stále se zdokonalující produkt – každý zákazník jak nás, tak celou Extérii posouvá dále.

 

Bezpečnost práce a požární ochrana pro firmy, podniky, instituce, úřady, Co Vás na podnikání nejvíce baví?

Rád se poslouchám :-), takže mi vyhovuje vedení vlastního týmu a možnost dalšího rozvoje v rámci franšízy, práce na a se zaměstnanci, samozřejmě i náš tým… Opět by to byl dlouhý seznam.

Na podnikání mě však nejvíce baví to, že je spravedlivé. Pokud hodně, poctivě a správně pracuji, hodně vydělám a vytvořím hodnoty, které přetrvají. Byť to zní, jako otřepané klišé, je to naprostá pravda, kterou by si měl každý podnikatel napsat na zrcadlo, které má na zdi v koupelně. Platí to jak ve sportu, tak tady…

 

Je reálně možné začít podnikat s franšízou EXTÉRIA, i když nejsem expert na s BOZP nebo nemám žádné podnikatelské zkušenosti?

Naopak, já si myslím, že je to dobře! Pokud jste zvyklí být zaměstnáni, tak jste zvyklí poctivě pracovat. No a v podnikání pracujete pro nejtvrdšího, ale nejlépe platícího šéfa – pro sebe. BOZP je pro nás produktem, jenž je samozřejmě potřeba se naučit a od toho je tady franšízor.

Co byste doporučil lidem, kteří se rozhodují začít podnikat? Doporučil byste jim podnikání s franšízou? Ať už s franšízou Exteria nebo jinou značkou…

Doporučil bych jim:

1) podnikejte POUZE, pokud chcete pracovat, ne jen čekat, kdy vám něco spadne do klína

2) nemějte růžové brýle, a to hlavně vůči sobě a svým výkonům

3) buďte pozitivní vždy a za všech okolností

4) pokud se jednou rozhodnete, dejte do toho vše, ono se to vrátí!

5) vždy jděte příkladem

a mé zásadní pravidlo:

6) vždy dělejte vše na 100% ať už v práci, sportu, zábavě nebo ve vztazích

 

Fojtík na stupních vítězů

Stejně jako ve sportu, i v obchodě a podnikání by se mělo vše dělat na 100%

 

 

[youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=AlkxUwiYY34″ width=“500″ height=“300″]

autor: Magda Malá

.

EXTÉRIA FRANCHISING – ZAJIŠTĚNÍ BOZP A PO VE FIRMÁCH, INSTITUCÍCH, ÚŘADECH

BOZP a PO v oblastech:  školství, doprava, logistika, státní správa, zdravotnictví, stavebnictví, výroba

ROZHOVOR S MAJITELEM FRANŠÍZY EXTÉRIA, MIROSLAVEM RAMACHEM K PŘEČTENÍ ZDE.