Kdo by nechtěl být na pracovním poli svým vlastním pánem? Pokud patříte k těm, co se rozhodli opustit každodenní stereotyp zaměstnání a vydat se vlastní cestou za svým snem o podnikání, nebo si s touto myšlenkou zatím jen pohráváte,  tak právě pro vás je určen tento článek.

Opustit sice nudnou, ale přesto jistou, práci není však úplně jednoduché. Zkuste se ale odhodlat a konat podle motta Anis Quizilbash:

 

„Nepřemýšlejte o tom, kde jste, ale o tom, kam jdete. Nechte se pohánět svou vizí, smyslem a posláním.“

 

 

Máte hlavu plnou otázek jak začít podnikat a jestli vůbec?

Pokusíme se na nejčastější z nich najít odpovědi…

Máte nápad na podnikání, chtěli byste už konečně začít podnikat

…ale nevíte kde vzít finance na realizaci svých plánů?

V tomto případě máte řadu možností, a to ne jenom klasickou bankovní půjčku pro začínající podnikatele, která se vám zajisté vybaví jako první varianta. Další možností je využití dotací z evropských fondů, státního rozpočtu či krajských rozpočtů. Na internetu naleznete velké množství informací o tom, jaký dotační program se hodí právě pro vás. Potřebné informace můžete nalézt například na některém z těchto odkazů:

Další možností k získání finančních prostředků je oslovení investora. Při hledání toho pravého však nemusíte klepat, jak se říká, u každých dveří. V dnešní době je běžné hledání investora přes internet. Existuje řada portálů, které tvoří tzv. pojítko mezi žadateli o investice a případnými investory. Na takovém portálu můžete zveřejnit váš podnikatelský plán a čekat, zda se nějaký investor tzv. chytne. Záleží proto jenom na vás, jak kvalitně zpracovaný plán nabídnete. Musíte myslet především na to, že investor podstupuje svou investicí určité riziko. Kvalitně zpracované a především pravdivé informace uvedené v plánu by ho měly přesvědčit, že riziko investice je vašem případě minimální.

 

Máte dobrý podnikatelský nápad, máte jasno i ve financování 

…ale nevíte, jak na podnikání samotné? Odkud začít a jak?

I v tomto případě existuje řada doporučení a možností, jak začít podnikat – úspěšně…

Jednou z cest, kterou je dobré projít, než se rozhodnete pustit se do realizace vlastního podnikatelského záměru, je získání potřebných znalostí o podnikatelském prostředí prostřednictvím kurzů a školení, které nabízí jak soukromé, tak i státní organizace.

V případě, že zvažujete rozjezd podnikání a jste v evidenci úřadu práce, můžete využít nabídky kurzů, které jsou nezaměstnaným hrazeny úřadem práce. Proces vzdělávání je sice časově zdlouhavější, ale zíkáte dovednosti, rady a návody, jak se v podnikatelském světe pohybovat, se kterými úřady a jak komunikovat a hlavně dostanete šanci stát se vlastním pánem.

Pokud máte dobrý podnikatelský nápad, dostatek finančních prostředků, avšak nemáte chuť ani čas řešit start podnikání a budování nové firmy úplně sami, můžete se obrátit na poradce v podnikání, který vám pomůže nejen s nastartováním podnikání, ale poradí vám také jak správně žádat o dotace či získat si případného investora. Existuje mnoho tzv. Start-up programů, které jsou v tomto ohledu dobrými pomocníky, avšak vybírejte opatrně, vyhledejte si reference a firmy, které se díky těmto programům skutečně rozhýbaly. Abyste nestratili čas či naději s „nefér partnery“.

V případě, že nemáte času nazbyt a nechce se vám utrácet za poradce, ale naopak hledáte stabilní pomoc v podnikání, je dobré si najít obchodního partnera, který má již s podnikáním zkušenosti.

9 nejčastějších (sebe) pochybností, s nimiž bojují mnozí začínající podnikatelé:

* Kde a v čem se skrývá moje ideální podnikatelská příležitost? Nemám tušení…

* Co nového se dá dnes ještě vymyslet?

Nejsem dost kreativní, abych objevil díru na trhu, v čem mám tedy začít podnikat?

* Mám jen samé „běžné nápady“ – je takévé podnikání v konkurenčním prostředí vůbec životaschopné? 

* Je lepší začít podnikat sám, nebo s partnerem?

* Bojím náročného rozjezdu podnikání. Mám na to?

* Jsem na podnikání dostatečně připraven?

* Zvládnu všechny podnikatelské procesy a nesnadná rozhodnutí?

* Co když šlápnu vedle a neuspěju?

Máte stále obavy, zda někdy pro sebe najdete tu pravou podnikatelskou příležitost nebo jestli na to všechno kolem podnikání sami vůbec stačíte? Řešení máme i pro vás!

Máte chuť začít podnikat, ale chybí vám to zásadní: „převratný podnikatelský nápad“, odvaha nebo tah na branku?

… Nezoufejte, chytněte se silného tahouna, který Vás světem podnikání provede od A do Z. Najděte si zajímavou franchisu!

 

Nové podnikání můžete rozjet i bez vlastního nápadu, a co víc, jde to s minimálním rizikem neúspěchu!

 

Jak?

 

…Jednoduše, s některou franchisou!

 

Podnikání formou franchisingu (česky franšízingu) je kompromisním řešením, které stojí za zvážení. Franchising totiž otevírá cesty k podnikání právě lidem typu „chci podnikat, ale nemám nápad či odvahu se pouštět do rizika“.

 

Franchising vám totiž dává možnost podnikat s minimálním rizikem, aniž byste vymýšleli a stavěli novou firmu. Nápad si jednoduše koupíte“.

 

S franchisou totiž fungujete jako samostatný podnikatel, ale nic nevymýšlíte. Zjednodušeně lze říci, že si dlouhodobě pronajímáte cizí, zaběhnutou značku, s níž podnikáte. Příklady značek, které tvoří síť poboček prostřednictvím franchisantů, samostatných podnikatelů, v různých koutech republiky či světa – McDonald´s, Subway, Bageterie Boulevard, realitní kanceláře Century 21, RE/MAX, ERA, výživové poradny NATURHOUSE, zdravé nápoje UGO, čerpací stanice Benzina, Shell, OMV, drogerie Teta, lékárny BENU, restaurace Výtopna aj.

 

Prodáváte odzkoušený ověřený produkt nebo službu známé značky, která na trhu již existuje a reálně s produktem podniká. Takže vědí jak svůj produkt či službu prodávat, na jakém místě, za jaké ceny, jaká je standardní kvalita, kdo je jejich spotřebitel, „jak na něj“ atd. To znamená, že vám poskytne celé své mnohdy lety budované know-how. Za daných podmínek vám předá přesný návod, jak podnikat a vede vás od založení své firmy pod jejich značkou, přes pomoc při otevření pobočky, přes získávání klientů, většinou také zajistí dodavatele a zvýhodněné podmínky, marketingovou podporu atd.

 

Rizika spojená se začátkem podnikání tak eliminujete tím, že máte za zády franšízora, který vám po celou dobu podnikání nabízí svou pomocnou ruku. Za jistý poplatek vám poskytne franchisovou licenci pro dané město či region, kde můžete s jeho značkou podnikat. Na základě franchisové smlouvy tedy získáte od mateřské firmy (franchisora) ověřený podnikatelský nápad, prestiž známé značky a celý detailně popsaný podnikatelský model. /Detailní výklad jednotlivých franchisových pojmů naleznete ZDE/

 

K zahájení franchisového podnikání však budete potřebovat, stejně jako do začátku každého jiného podnikání, finance. Pokud nedisponujete dostatečným množstvím finančních prostředků, můžete počáteční investici do franchisového podnikání pokrýt některým z dotačních titulů či bankovních úvěrů pro začínající podnikatele. Navíc noví podnikatelé, kteří začínají podnikat formou franchisingu, bývají mnohem bankami lépe hodnoceni, jelikož je jejich riziko podnikatelského neúspěchu významně nižší.

 

Ale i mezi franchisovými koncepty je třeba podnikatelské příležitosti pečlivě vybírat! I mezi franchisami jsou značné rozdíly, jak v investičních nákladech, tak v podnikatelském modelu a podmínkách, v délce trvání smlouvy a také v kvalitě konceptu. I mezi franchisami vybírejte s rozmyslem a hledejte reference mezi franchisanty fungujících v dané síti.

 

Kde hledat franchisové příležitosti?

Pokud se vám tento způsob podnikání zamlouvá, prohlédněte si podnikatelské příležitosti v sekci franchisingové nabídky v našem katalogu franchis. Chcete-li být informováni o dění v tomto oboru podnikání, si požádejte o zasílání Newsletteru na Váš mail. Franchisingové novinky zasíláme cca 1x měsíčně zdarma, popřípadě o některých V.I.P. příležitostech informujeme naše věrné čtenáře s předstihem. Můžete se stát také našimi čtenáři na Facebooku.

 

Ať už se rozhodnete pro podnikání v jakékoliv formě, věřte, že hlavní je mít svůj cíl a toho se držet. Protože, jak říká přísloví: „Kde je vůle, je i cesta.“

 

franchising-uvazujes-o-fransize-registruj-se