časopis bs

 Článek na téma franchising z časopisu Brand and Stories

Příprava franchisových projektů má svá pravidla a potřebuje určitý čas pro ověření v tzv. pilotních provozech. Bohužel je na trhu dost „rychlofranchis“, jejichž tvůrci se za franchising pouze schovávají a jde jim zejména o jednorázový licenční poplatek. Tyto „franchisy“ jsou nabízeny, ale fungují jako letadlo, inzerují, jsou vidět a slyšet v médiích, ale uplyne rok a zem se po nich slehne – jak rychle vznikly, tak rychle zanikly … snad jen „franchisanti“ se snaží domoci svých peněz zpět (a většinou marně). Před těmi je třeba pouze varovat, o nich se zde nebudeme zmiňovat.

RNDr. Jiří Lošťák – odborný poradce ve franchisingu

Čtěte dále a dovíte se více o franchisingu v ČR.Také nepřehlédněte ocenění nového českého portálu Top Franchising.cz

Kvalitní franchisa si vždy žádá dva i více let příprav a teprve po řádném ověření a sepsá­ní know-how je možné nabídnout koncept jinému podnikateli. Jedinou autoritou, která prověřuje franchisové koncepty v ČR, je Česká asociace franchisingu (přijímací výbor a správ­ní rada). Obdobně jako k franchisorům nebo masterfranchisan­tům přistupuje také k poradcům i k právním kancelářím. Kdo nesplní požadavky, nepro­káže znalosti a zkušenosti a nemá etický přístup (dle Etického kodexu podnikání ve franchisingu Evropské franchisové federace), ten se nemůže stát řádným členem (ČAF). V minulosti došlo i k vyloučení franchisových konceptů nebo poradce – kdo poruší stano­vy nebo jedná neeticky, nemá v ČAF místo. Je škoda, že nepozorní zájemci o franchisové podnikání klidně zaměňují neziskovou orga­nizaci ČAF s jinými podnikatelskými subjekty se zavádějícími názvy národního charakteru (většinou s dodatkem v názvu „s.r.o.“ – tj. pod­nikatel, nikoliv instituce), kde za členství nebo za uvedení v seznamu stačí pouze zaplatit.

 

Rok 2015 je pro český franchising velmi úspěšný

Kromě nových franchisových kon­ceptů se objevil a ukázal svoji kvalitu nový franchisový portál www.topfranchising.cz. Jeho autoři (manželé Malí) během krátké doby získali důvěru celé franchisové odborné i laické veřejnosti.Jejich nespornou výhodou je to, že pro tento portál píší opravdu všichni franchisoví poradci a advokáti, kteří předsta­vují odbornou špičku ve franchisingu v ČR.

Jsou vedle ČAF také partnery nejkomplex­nějšího vzdělávacího projektu ŠKOLA FRAN­CHISINGU, která už zahájila zápis posluchačů do dalšího ročníku specializovaného ročního vzdělávacího programu (více na www.fran­chising-academy.cz nebo www.lostak.cz). Bě­hem čtyř let vychovala ŠKOLA FRANCHISIN­GU více než 60 manažerů/specialistů, kteří jsou schopni samostatně řídit nebo i vyvíjet franchisovou síť. Jejich hodnota na trhu prá­ce a zájem o jejich služby je značný – s růstem sítí souvisí absolutní nedostatek odborníků pro franchising. Absolventi VŠ mají, bohu­žel, jen všeobecné povědomí o franchisingu. V ČR není jediná vysoká škola, která by na­bízela ucelený bakalářský nebo magisterský program v oboru franchising. Přitom pokud se rozhlédneme kolem sebe, na ulicích i v ná­kupních galeriích, … všude najdeme převážně síťové prodejny (ať již vlastní nebo franchiso­vé). Když se učí ekonomika, obchod a marke­ting, dojde snad brzy i na franchising.

 

Článek byl vydán odborným časopisem Brand and Stories. Děkujeme

Autorem článku je RNDr. Jiří Lošťák

 

……………………………….……………………………….……………………………….……………………………….

Pokud se Vám článek líbil, dejte nám like na Facebooku Top Franchising nebo se přihlašte k odběru franchisingových novinek formou newsletteru, budeme Vás zdarma 1x měsíčně informovat o nových možnostech, které franchising a podnikání v něm nabízí..

Shromažďujeme a zasíláme Vám aktuality z oboru franchising a podnikání. Chcete koupit franšízu, hledáte vhodný podnikatelský záměr? Od nás získáte zaručené nápady na podnikání i návody jak podnikat a jak začít podnikat s franchisou víme nejlépe...

Facebook_Top_Franchising

Chcete být zařazeni do REGISTRU KANDIDÁTŮ – zájemců o podnikání formou franchisingu a chcete být podrobněji informováni o franchisách i konkrétních nabídkách? Registrujte se zde a my Vás budeme dle Vašich požadavků informovat o toma, jaké jsou aktuální podnikatelské příležitosti ve franchisingu – která franchisa v ČR hledá partnera pro dlouhodobou spolupráci dle Vašich požadavků.

Sledujte náš KATALOG FRANCHIS, kde je aktuální nabídka franchis a kde naleznete odpovědi na otázky ohledně konkrétních franchisignových konceptů. Pokud Vás budou zajímat další podrobnosti, nebo Vás zaujme konkrétní franchisa a měli byste zájem o schůzku se zástupcem dané franchisyNEVÁHEJTE NÁS KDYKOLIV KONTAKTOVAT, JSME TADY PRO VÁS!

Franchising – odkazy, které se Vám mohou hodit…

Přemýšlíte, v čem podnikat? Napadla Vás už možnost podnikat ve franchisingu? Lámete si hlavu a nevíte, jak začít podnikat s konkrétní franchisou? Pomůžeme Vám! 

Pokud se o franchisové podnikání zajímáte, ale nemáte úplně jasno v tom, jaké má franchising výhody či nevýhody, přečtete si tento článek. Anebo pořád tápete ve franchisingové hantýrce? Připravili jsme pro Vás krátký příspěvek, kde Vám ve franchisingové terminologii uděláme jasno. Nebo již nákup franšízy delší dobu zvažujete, ale chtěli byste vědět, na co si dát pozor či nač se připravit?

V záložce „články“ naleznete veškeré odpovědi na různé otázky v jednotlivých příspěvcích, avšak pokud na našem webu odpověď  na Váš dotaz nenajdete, velmi rádi Vám odpovíme osobně – neváhejte nás kontaktovat s jakýmikoli otázkami či připomínkami! Jsme tady pro Vás.